Zdravé cvičení SPS
Cvičení spirální stabilizace (SM – systém)
Akreditované zdravé cvičení a techniky podle systému spirální stabilizace SPS (dřívější název SM systém) od MUDr. Smíška používané při léčbě, regeneraci i jako prevence
Obsah procedury
- analýza aktivity svalů a držení Vašeho těla ve stoje a pohybu
- vysvětlení a ukázka vhodných cviků přímo na Vás s dopomocí
- natočení videa s komentářem na Váš telefon, jak děláte cviky, abyste je nezapomněli a mohli se k nim kdykoli vrátit
- v případě zkrácených a velmi ztuhlých svalů manuální protažení, masáž v délce procedury 90 a více minut
- doporučuji aspoň dvě návštěvy pro kontrolu prováděných cviků a případnou úpravu
Délka | Cena | S permanentkou |
60 minut | 1.200,- | 690,- |
90 minut | 1.500,- | 990,- |
120 minut | 1.900,- | 1.290,- |
Držení těla – zdravý postoj
- Teoreticky jasné? Ale jak na to, aby to fungovalo automaticky
- Jste vahou svého těla více na špičkách chodidel?
- Máte předsunutou hlavu?
- Shrbený zavřený hrudník a ramena vpředu Vám nejsou cizí?
- Prohnutí v bederce máte jako luk?
- A co třeba chodidla do „V“ nebo „X“?
- Pokud je odpověď aspoň na jednu otázku „Ano“, tak máte velkou pravděpodobnost, že díky nesprávnému držení těla přetěžujete svaly, klouby a páteř a dříve nebo později se objeví bolest a další zdravotní komplikace.
- Cvičení spirální stabilizace Vám může pomoci srovnat držení těla a tím tak předejít bolestem.
Běžné činnosti – kompenzace a protažení pohybem
- Jste „moderní“ člověk a většinu času prosedíte nebo prostojíte v práci, škole, autě doma nebo kdekoliv jinde?
- Ve statických pozicích svaly mají tendenci tuhnout a zkracovat se. Tím vytvářejí tlak na klouby, páteř, ostatní orgány.
- To není úplně dobrá zpráva, že?!
- Cvičením spirální stabilizace nejen že se protáhnete a uvolníte napětí, ale učíte mozek, že i v „moderní“ době stále „existuje“ okamžik, kdy si Vaše tělo může odpočinout, uvolnit se a nebýt v permanentním napětí.
Sportovní aktivity
- Pro zlepšení a dlouhodobé udržení si výkonu při sportovních aktivitách, slouží cvičení spirální stabilizace nejen pro naučení správného držení těla, zpevnění břišních svalů, ale protože většina sportů je fyzicky tělo devastujících, tak i jako kompenzační cvičení pro funkční protažení a napravení svalové disbalance.
- Díky cvičení tak můžete zlepšit své výkony a být k tomu ještě navíc zdraví.
- Nejednoho fotbalistu nebo cyklistu trefil infarkt myokardu, i když měli namakaná stehna, ale oblast hrudníku naopak byla zanedbaná.
„Fitness“ cvičení
- Chodíte do posilovny, na cvičení, jógu nebo posilujete doma?
- Z různých stran Vám říkají, že je potřeba posílit „střed“ těla? (Mimochodem, víte, které svaly se tím opravdu myslí?)
- Děláte „plank“?
- Nebo třeba lehsedy, aby tam ty buchty byly pořádné?
- Jestli je na poslední dvě otázky z výše uvedených odpověď „Ano“, s největší pravděpodobností si brzy zničíte záda. U většiny posilovacích cviků, na které můžete v okolí narazit, se opravdu jedná o „posilovací“ cviky – proti tomu nelze nic namítnout. Ale! Proč posilovat, zpevňovat něco ztuhlého, co je potřeba naopak uvolnit, protáhnout?
- Např. u zmíněných lehsedů nebo planku posilujete přímé břišní svaly, ale díky velké váze těla i zádové svaly (ve většině případů i bedrostehenní) , které tak ještě více tuhnou a „drtí“ Vám z obou stran obratlové ploténky, kyčle, pánev.
- Většina lidí má přetížené zádové svaly, vzpřimovače, z běžných činností, sezení, stání. Tak proč si je ještě více přetěžovat!
- Cvičením spirální stabilizace lze zpevnit ty správné svalové skupiny, vyrýsovat krásnou štíhlou postavu a těšit se z vypracovaného a zároveň uvolněného a protaženého těla.
Koníčky a volnočasové aktivity
- Děláte v dobré víře „zdravá“ cvičení nebo fyzické aktivity?
- Často člověk podlehne z důvěry, neznalosti nebo kvůli módním trendům aktivitě, která se jeví na první pohled jakože super zdravá.
- Cílem cvičení spirální stabilizace není Vás od těchto aktivit odrazovat. Důležitý je i aspekt, že Vám aktivita přináší radost.
- Co Vám ale cvičení může dát je pohled, zda se provádění takových cviků dá dělat třeba „zdravěji“, aby se nepřetěžovaly rizikové partie. Případně sami usoudili, zda je pro Vás tato aktivita vhodná.
- Na obrázcích uvádím jako příklad běžce, který kvůli chybnému těžišti celé tělo přetěžuje, běží ve flexi, neprotahuje se. V tomto případě je spirální stabilizace skvělým cvičením, jak docílit správného držení těla při běhu.
- Druhý obrázek se týká dnes „moderního“ nordic walking. Myšlenka dobrá, ale málo kdo dokáže správně držet hole, aby se mohla ramena správně a volně hýbat. I spirální stabilizace používá v některých cvicích hole jako pomůcku, ale „trochu“ jinak.
Pohyb, který pomáhá k regeneraci
- Obecně jsou to přirozené pohyby jako např. chůze, běh.
- Ale pozor! Je potřeba to provádět chytře.
- Při správném provedení, ať už chůze nebo běhu, se zapojuje celé tělo, hlavně břicho, váha celého těla je ve středu vertikální osy (ne v předklonu ani záklonu).
- Správným rozpohybováním ramen a pánve tak v celém těle uvolňujete a protahujete přetěžované svaly, klouby a páteř.
- Po správné procházce nebo běhu se můžete cítit svěží a protažení.
- Cvičení Vám pomáhá se naučit správně nejen stát, ale hlavně se hýbat uvolněně.
Provedení cviků spirální stabilizace
Je to chytré cvičení, které učí Vaše tělo hýbat se automaticky tak, aby se aktivovaly i ty správné svaly, nedocházelo k přetěžování jiných částí a zároveň došlo k uvolnění a tělo mělo možnost regenerovat a hýbat se bez bolesti.
Technika cviků
- Většina cviků je prováděna ve stoje, pokud můžete stát. Lze i v sedě. Je to oproti jiným druhům cvičení velice cenné „know how“, protože používá informace z chodidla, že se něco děje, a mozek tak reaguje přirozeně, že se má někde něco aktivovat nebo naopak uvolnit.
- Zároveň je to i benefit tohoto cvičení, protože ho může provádět téměř kdokoliv, včetně těhotných.
- Cviky nejsou fyzicky namáhavé, takže je zvládne většina lidí. Není to kardio cvičení, neunavíte se. Pro sportovce mohou být i silnější varianty.
Co cvičení dokáže?
- Mnoho dobrého : )
- Kromě pomoci od zmíněných potíží plynoucích z vadného držení těla, zvětšuje rozsah pohybu, pomáhá jako zatím jediná známá metoda v ČR regenerovat páteř tím, že zmírňuje tlak na meziobratlové prostory – vytváří přirozenou trakci páteře díky posílení správných svalů (svalového korzetu).
- Tím i může eliminovat do velké míry skoliotické držení těla, případně významně zlepšit stav.
- Jako masér se setkávám se zákazníky, kteří mají často spojené zdravotní problémy (vertebroviscelární i cervikoviscelární vztahy) jako reflux jícnu, cysty na děloze, zažívací potíže, migrény právě s přetížením páteře. Cvičení má tedy příznivý vliv i na další orgány, nejen svaly a klouby.
Řetězec svalů propojených do spirály
zpředu
zezadu
Co je ke cvičení potřeba?
- Speciální lano určené pro spirální stabilizaci. Někdo tomu říká cvičení s gumou. Dá se koupit již běžně přes internet nebo přímo u mne. Bez lana to bohužel nejde. Technika cvičení čerpá právě z jeho účinnosti. Je však skladné, takže si ho můžete vzít kdekoliv sebou, když bude potřeba.
- Vůli cvičit, nevzdat to po pár cvicích. Ze začátku se Vám může zdát provedení cviků technicky náročné. Mnozí z nás se tím vlastně znovu učíme chodit, ale lépe.
- Jsou to jednoduché, nenáročné cviky. Po několika dnech se Vám to poctivým cvičením zautomatizuje a už to bude brnkačka bez přemýšlení.
- Cvičení se Vám brzy odmění.
Kolik zabere cvičení času?
- Oproti jiným metodám podstatně méně času. Je to vždy individuální a záleží, co je Vaším cílem – jestli už máte problém třeba v podobě výhřezu ploténky, bolesti zad, skoliózy nebo jako prevenci a kompenzaci. Takže od pár minut denně. Důležitá je však pravidelnost, tzn. zařadit si cvičení jako rutinu v určitém denním čase, tak jako si třeba čistíte denně zuby.
- V odborné literatuře se uvádí, že mozku trvá naučit a zautomatizovat nový pohyb cca 14 dní (v kuse), takže čím častěji budete cvičit, tím rychleji si zautomatizujete pohyb a správné držení těla.
- Do jaké míry a za jak dlouho lze držení těla při deformaci napravit je vždy individuální.
- Uvědomte si, že jste se deformovali pravděpodobně několik let (i desítek). Dopřejte ozdravnému procesu také nějaký čas. Buďte trpěliví. Výsledný efekt můžete tedy dle Vaší situace očekávat již od několika dní. V případě výhřezu ploténky několik měsíců až rok.
- Pokud byste necvičili každý den, tak nemá cvičení velký smysl. Tak jako pravidelné čistění zubů, i o páteř a další klouby je třeba pečovat.
- Vždyť nás přeci drží celý život.
Kde se dá cvičit?
- Všude, kde si lano můžete zaháknout nebo omotat kolem něčeho stabilního – ať už doma nebo v práci za nohu stolu, kliku, radiátor, tyč, venku za lavičku, dopravní značku nebo strom atp. Vždy se něco najde.
- Z vlastní zkušenosti doporučuji mít stálé místo, kde je lano neustále připraveno, takže si můžete kdykoliv zacvičit.
- Pokud máte svoji oblíbenou hudbu, pusťte si ji při cvičení, ať je ještě více uvolněné.
Existují i skupinová cvičení?
- Ano. Cvičení je však šité na míru pro každého trochu jinak.
- Nejdříve je potřeba se cviky individuálně naučit, dle Vašich fyzických potřeb, osvojit si techniku, a pak můžete chodit i na skupinová cvičení jako doplněk k Vašemu dennímu cvičení.
Když už je bolest
Technika spirální stabilizace napravuje vadné držení těla a tím slouží nejen jako prevence vzniku bolesti, ale i jako regenerace, když už bolest je – např. něco tlačí na míchu, nervy (vyhřezlá ploténka, posuny obratlů apod.), a vystřeluje Vám bolest do nohou, rukou, bolest kyčlí, kolen, špatně se Vám dýchá a nastávají další zdravotní komplikace.
Vstřebání a zahojení vyhřezlé ploténky díky cvičení sps
Přirozenou trakcí páteře díky spirálnímu svalovému korzetu dochází k uvolnění napětí svalů, zvětšuje se meziobratlový prostor a ploténka může regenerovat
Jsou omezení při cvičení?
- Je na Vás, jak dokážete své ostatní aktivity uzpůsobit a v případě bolestí i omezit. Jako příklad uvedu, že když budete mít zlomenou nohu, tak není úplně vhodné, aby se zahojila, běžet nějaký čas marathon. Totéž v případě bolestí je třeba se věnovat cvičení a jiné fyzické aktivity, které by bolest neustále vyvolávaly, vynechat. Ať se k nim zas po čase třeba můžete znovu ve zdraví vrátit.
- Cvičení Vám pomůže odstranit příčinu vadného držení těla, ale pokud budete jinak zatěžovat své tělo, tak problém nezmizí.
- Pokud kouříte, doporučuji přestat kouřit i kvůli páteři. Ze studie prováděné na tisících pacientech z roku 2000 bylo dokázáno, že kuřáci mají několikrát větší riziko potíží s degenerací plotének a následnými problémy s páteří oproti nekuřákům.
- Cvičení není omezeno věkem – tzn. od těch nejmenších, kteří již umí chodit a spolupracovat. Horní věková hranice není omezena.
Jste před operací páteře?
- V mnoha případech lze operaci předejít právě cvičením spirální stabilizace. Na jógu by Vás neměli s bolestí již pustit.
- Pokud je opravdu již nutná operace(např. velký posun obratlů, extrémní skoliózy s komplikacemi, úrazy páteře), tak i v této situace má cvičení velký efekt jak pro uvolnění svalů před operací, tak regeneraci po operaci.
- Každá operace sebou nese trvalá omezení s nutnou rehabilitací, proto by měla být opravdu až jako poslední možnou variantou.
- Ze zkušeností od zákazníků a kolegů nebývá rehabilitace často bohužel dostatečná a kvalitní.
Jaké jsou další benefity cvičení?
- Cvičením rozhýbete a uvolníte celé tělo.
- Může Vám tak pomoci např. v oblasti
- kyčlí
- pánve – urologické potíže,
- pohlavních orgánů,
- hrudníku – dýchání,
- krční páteře – tenzní bolesti hlavy, prokrvení mozku,
- krevního oběhu – prokrvení srdce, atd.
- Cvičení pomáhá zpevnit celou postavu – hýždě, šikmé břišní svaly – štíhlý pas, mezilopatkové svaly, které Vám táhnou ramena hezky dozadu a dolů, takže chodíte přirozeně vzpřímeně.
- Obzvláště vhodné pro ženy s bujným poprsím, které uvažují o zbytečné operaci prsou, která naopak může vést k dalším problémům.
Cvičíte dle fyzioterapeutů jiné metody?
- Jsem rád, když mi sdělíte, jaké cviky Vám kdo doporučil (předepsal), a případně je omezíme, pokud by měly stav dlouhodobě zhoršovat.
- Ne vždy konzervativní medicína a fyzioterapie pomáhá.
- Spirální stabilizaci bohužel často lidé objeví až jako poslední variantu, kdy „standardní“ postupy nepomohly.
- Přitom řešení může být dosti jednoduché bez operací a namáhavých fyzických cvičení s krátkodobým efektem.
jsou výsledky cvičení podložené studiemi?
- Ano. A je to jeden z důvodů, proč jsem se právě pro tuhle metodu rozhodl.
- Jednotlivé cviky vycházejí z pohybů a aktivity svalů, která byla právě zkoumána v rámci lékařských studií. Takže je krásně vidět, ve které fázi cviku, který sval je aktivní a který se protahuje.
- Taktéž je podložené z výsledků magnetických rezonancí, jak se např. výhřez meziobratlové ploténky v průběhu cvičení zcela vstřebá a zahojí.
- Tisícům lidem již cvičení spirální stabilizace pomohlo nejen v České Republice, ale i po celém světě.
- Toto cvičení praktikují i vrcholoví sportovci, kteří si tak nejen zlepšili své zdraví, ale i výkony. Příkladem mimo jiné jsou lyžař Ondřej Bank, fotbalista Antonín Barák.
Porovnání dvou řešení bolesti od páteře
Konzervativní léčba, tlumící léky, operace
Účinnost
- Dočasná
Příčina (vadné držení těla)
- Recidiva, stálá příčina bolesti
Cvičení
- Rehabilitace, dlouhodobé cvičení
Fyzická náročnost
- Vysoká, bolestivá, riziko komplikací
Časová / finanční náročnost
- Vysoká, opakující se výdaje, omezení v práci
Spirální stabilizace SPS
Účinnost
- Dlouhodobá
Příčina (vadné držení těla)
- Odstraněna, není.
Cvičení
- Regenerační/ preventivní cvičení
Fyzická náročnost
- Lehká, bezbolestná, bez komplikací
Časová / finanční náročnost
- Nízká, jednorázový výdaj, bez dalších omezení
Vlastní zkušenosti, aktivně cvičím
- Ano. Práce maséra je sama o sobě fyzicky jedna z nejnamáhavějších vůbec, k tomu další fyzická námaha a zdravotní problémy na sebe nenechaly dlouho čekat.
- Začalo se mi blokovat žebro a oblast bederní páteře tuhla a bolela. No jo, co ale s tím?
- SPS metoda mi ukázala, proč se mi to děje a jaké svaly za to všechno mohou. No a řešení v podobě kompenzačního cvičení mi pomohlo.
- Cvičím minimálně ráno a večer a po problémech se jen zaprášilo. Díky aktivnímu cvičení Vám mohu nabídnout vlastní cenné tipy a zkušenosti.
akreditace
Protože ne všichni, kdo nabízejí cvičení, absolvovali ucelený kurz skládající se z vícero částí, tak zde uvádím výčet certifikátů:
- Základní cviky 1AB
- Manuální techniky 1CD
- Bederní páteř 2A
- Krční a hrudní páteř 2B
- Horní končetina 3A
- Dolní končetina 3B
- Svalové řetězce 4AB
- Skolióza 5AB
- Vertebroviscerální vztahy 6AB
- Sport 7AB
- RTG a MR diagnostika
- Opakování cviků 9AB s akreditací instruktora
Celkem absolvovaných 262 hodin výuky + další stovky hodin individuálního cvičení a praxe se zákazníky